Nadbiskupijska smotra i susret župnih zborova u Otoku

Nadbiskupijska smotra i susret župnih zborova u Otoku

OTOK (TU) – Drugi dio Nadbiskupijske smotre i susret župnih zborova Đakovačko-osječke nadbiskupije održan je u Župi sv. Antuna Padovanskog u Otoku 22. listopada 2022. Susret je okupio 13 zborova iz župa: Sv. Martina biskupa Beli Manastir, Rođenja BDM Kruševica, Sv. Franje Asiškog Gradište, Sv. Josipa Radnika Osijek, Sv. Martina biskupa Bošnjaci, Mučeništva sv. Ivana Krstitelja Županja, Sv. Ivana Krstitelja Vladislavci, Rođenja BDM Višnjevac, Sv. Ćirila i Metoda Vinkovci, Sv. Antuna Padovanskog Otok, Preslavnog Imena Marijina Osijek, Sv. Martina biskupa Privlaka te Sv. Marka ev. Trnjani.
Prije početka misnog slavlja zborove je pozdravio mo. Ivan Andrić, predstojnik Nadbiskupijskog ureda za crkvenu glazbu te je uslijedila zajednička proba zborova.
Središnji dio susreta bila je sveta misa koju je predvodio preč. Mato Gašparević, ravnatelj UZUK-a i ekonom Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu, a uz domaćeg župnika suslavila su još šestorica svećenika. Uvodeći u misno slavlje preč. Gašparović pozdravio je sudionike smotre te rekao: „Cijela liturgija, ali i naši životi, izražava pjesmu hvale Božjoj slavi, ljubavi i milosrđu. Ohrabrimo stoga svoja srca za iskreno kajanje zbog grijeha kojima smo sebi i drugima zamutili pogled na Boga i iznevjerili dar nebeskoga kraljevstva.“
U prigodnoj homiliji među ostalim je naglasio kako liturgijsko pjevanje u našoj molitvi i svakom liturgijskom slavlju očituje ljepotu slobode i snagu ljubavi koja na zemlji gradi nebesko kraljevstvo: „Liturgijska glazba je ponajprije izričaj one zbilje koja dolazi odozgor. Tako s pravom možemo reći da je liturgijska glazba ‘nebeska’, ‘anđeoska’, što znači da nas zahvaća i dira na način koji zemlja ne može dati. Kada čovjek daje hvalu Bogu, samo riječ nije dovoljna. Riječ upućena Bogu nadilazi granice ljudskoga govora i traži pomoć od glazbe. Bezbroj puta biblijska je riječ postala slikom, glazbom, poezijom, koristeći govor umjetnosti kako bi bila objavljena Riječ koja je postala tijelom.“
Pozvao je okupljene da dopuste da ih Gospodin odgaja za otvorenost koja vodi brigu o formaciji i o zajedničkome služenju onih koji pospješuju liturgijski život, ne dopuštajući da se u te suodnose ugnijezde sterilne polemike i razdori koji iznutra razaraju liturgijska okupljanja. „Ono što svakako treba izbjeći jest da u našim crkvenim zajednicama bude puno jadikovanja i nesuglasica, a premalo nastojanja i istinskoga truda“, ukazao je propovjednik, dodajući kako je liturgijsko pjevanje posebno služenje, puno žrtve i strasti, stvaralaštva i odgovornosti.
Osvrćući se na naviješteno Evanđelje koje naglašava da u Crkvi postoje razni i različiti darovi, kazao je kako biti crkveni glazbenik ili pjevač znači kao pojedinac služiti svima. „Uvijek je tako, neki svojim darom služe svima. Kako nam je lijepo doći u vjerničke zajednice koje njeguju lijepo i zanosno liturgijsko pjevanje i koji svojom službom i raspjevanošću šire i navještaju Božju riječ“, rekao je propovjednik te zaključio: „Hvala vam zato, dragi pjevači, za vaš trud, uloženo vrijeme, nesebičnost, radost, evangelizaciju, apostolsku i proročku službu koju vršite svojim pjevanjem u liturgijskim slavljima u svojim župnim zajednicama. Gospodin vas blagoslovio i snažio svojom blizinom, milosrđem i ljubavlju.“
Misno slavlje pjevanjem su uveličali svi nazočni zborovi pod ravnanjem maestra Andrića i uz orguljsku pratnju orguljaša Župe Otok prof. Jana Valenćika. Po završetku misnog slavlja uslijedio je revijalni dio smotre na kojemu su župni zborovi izvodili po jednu skladbu pripravljenu za ovu smotru. Susret je završio dodjelom zahvalnica, a potom druženjem i domjenkom za koji su se potrudili župljani Otoka.

Mira Bošnjaković / Tiskovni ured