U Varaždinu održan prvi festivalski dan povodom blagdana sv. Cecilije

U Varaždinu održan prvi festivalski dan povodom blagdana sv. Cecilije

Ured za crkvenu glazbu Varaždinske biskupije, nakon petogodišnje stanke, ove je godine ponovno organizirao Festival svete Cecilije koji se održava u dva termina, od kojih je prvi bio u subotu 16. studenog 2024., a Festival je održan u varaždinskoj katedrali.

Festival je to na kojem sudionici oživljavaju tradiciju zborovanja u varaždinskoj katedrali o blagdanu nebeske zaštitnice pjevača i crkvenih glazbenika sv. Cecilije, čiji blagdan Crkva slavi 22. studenog.

Na ovogodišnji festival prijavilo se 36 zborova, odnosno ansambala s više od 800 članova s područja čitave Varaždinske biskupije.

Na prvom festivalskom danu sv. Cecilije u Varaždinskoj katedrali sudjelovali su župni zborovi iz Donje Dubrave, Svetog Jurja u Trnju, Svetog Ilije, Pitomače, Bartolovca, Šenkovca, Kotoribe, Kneginca, Goričana, Biškupca, Podturna, Preloga, Kućan Marofa, Nedelišća i Varaždina (Župa sv. Nikole biskupa).

Nakon festivalskog dijela su sudionici Festivala sudjelovali na slavlju euharistije koje je predvodio varaždinski biskup Bože Radoš u zajedništvu s umirovljenim biskupom Josipom Mrzljakom i više svećenika.

U homiliji je mons. Radoš naglasak stavio na važnost molitve i ustrajnosti u njoj. „Za pjevanje u crkvi na slavljima kažemo da je to dvostruka molitva, posebna molitva, ona koja teče iz srca i zahvaća, ne samo nas koji pjevamo, nego i one koji slušaju. Molitva je zato dvostruka, jer uključuje i cijelu zajednicu, ali uključi cijeloga čovjeka, onoga koji pjeva“, rekao je biskup Radoš uvodeći u tumačenje naviještenog evanđeoskog izvještaja za koji je rekao da je Gospodinova lekcija o molitvi. Događaj je to o udovici koja je uporna i ustrajna u svojoj molitvi nepravednom sucu.

Kako je objasnio mons. Radoš, izričaj je to koji „znači ne ostaviti ‘oružje’. Vojnik kad ostavi oružje znak je poraza, baca oružje, znači da nema više naprijed. Isus svojim učenicima kaže: nemojte položiti oružje, budite ustrajni i borite se. Borba je ona koja će dati konačno i odgovor na našu želju, čežnju“, naglasio je biskup Radoš te dodao da prispodoba o udovici odgovara na pitanje kako to moliti ustrajno i ne odložiti „oružje“.

Istaknuo je da su mnogi sudionici Festivala članovi zbora možda i 30, 40, pa i više godina, vježbaju, uče se zapjevati na najvećem slavlju, euharistiji. Uče moliti i druge potiču na molitvu.

„Već ste ugradili u svoju pjesmu, kad god dođete nedjeljom na svetu misu, i trpljenje i ustrajnost, niste bacili oružje, nego se borite. S pjesmom kada se ide i u borbu, tada se ide s puno više snage. Hvala vam što potičete sve nas da ne bacamo oružje, nego da se borimo. Da osjetimo da je to lijepa borba jer smo s Gospodinom“, poručio je okupljenima biskup Radoš te im svima poželio da kroz svaku probu, a posebno na slavlju mise, mole Gospodina da razumiju svaki svoj „nastup“ kao molitvu pred licem Gospodnjim, kao uporno traženje.

„Hranimo svoju vjeru molitvom i to onom dvostrukom molitvom. Molitvom srca koja se širi na cijelu zajednicu“, zaključio je homiliju mons. Radoš.

Festival sv. Cecilije u Varaždinskoj katedrali imat će svoj nastavak u subotu 23. studenog 2024. s početkom u 15 sati na kojem će nastupiti još 15-ak župnih zborova s područja Varaždinske biskupije.