Susret crkvenih zborova u Bošnjacima

Susret crkvenih zborova u Bošnjacima

BOŠNJACI (TU) – U organizaciji Ureda za crkvenu glazbu Đakovačko-osječke nadbiskupije u subotu, 5. listopada 2024. održan je prvi dio susreta crkvenih zborova i pjevačkih skupina u Župi sv. Martina, biskupa, u Bošnjacima. Na smotru u Bošnjake odazvalo se deset crkvenih zborova. Uz zbor iz bošnjačke župe, koji su bili i domaćini ovoga događanja tu su bili i crkveni zborovi iz dviju županjskih župa, iz Tenja, Vladislavaca, Gradišta, Valpova, Račinovaca te zborovi Župe sv. Nikole i sv. Ćirila i Metoda iz Vinkovaca, ukupno oko 180 pjevačica i pjevača.

Susret je započeo prigodnim pozdravom maestra Ivana Andrića, voditelja glazbenog ureda, koji je zatim vodio i pjevačku probu, kako bi se zborovi priredili za euharistijsko slavlje. Repertorij za misu činile su pjesme iz liturgijske pjesmarice te Misa u čast sv. Lepoldu Mandiću skladatelja o. Zvonimira Pšaga, kapucina, čime se željelo odati počast tome crkvenom glazbeniku o stotoj obljetnici njegova rođenja i desetoj obljetnici njegove smrti, kao i činjenice da je on kao svećenik i redovnik veliki dio svojega života proveo u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, u kapucinskom samostanu u Osijeku i u Župi sv. Leopolda Mandića u Čepinu. Pjevane dijelove na orguljama je pratio Mario Brkić, župnik Župe sv. Ćirila i Metoda iz Vinkovaca.

Euharistijskom slavlju predsjedao je preč. Josip Filipović, župnik Župe sv. Nikole Tavelića u Županji i dekan Županjskog dekanata. U prigodnoj homiliji govorio je o vjeri i zajedništvu u koje ona povezuje sve vjernike te o zajedništvu u ljubavi prema glazbi: „Glazba tako snažno povezuje ljude. Svi imamo to iskustvo kako glazba može, kao niti jedna druga umjetnost, tako snažno ujediniti ljude da zajedno pjevaju, da tako izraze svoju radost, veselje, ali i žalost, tugu, zabrinutost… Zbor je dio velike okupljene zajednice na misnom slavlju. Zbor je tu da potiče i druge na sudjelovanje te da predvodi zajednicu u pjevanju, da gradi zajedništvo. I zato možemo reći da svoju ulogu uspješno ostvaruju samo oni zborovi i u onim župama gdje znaju uključiti i zajednicu da sudjeluje pjevanjem.“ Ohrabrio je sve zboraše i njihove voditelje i orguljaše moleći da dobri Bog nagradi svaki trud i odricanje koje ulažu pjevajući na probama i misnim slavljima.

Uslijedio je revijalni dio susreta na koji se osvrnuo maestro Andrić: „Nije cilj zvati isključivo zborove koji gaje umjetnička pjevanja, nego želimo čuti ono što se pjeva po našim crkvama svake nedjelje. Negdje se čuje četveroglasni zbor, negdje je to jednostavni pučki zbor. Jednako pravo na ovakvoj smotri pripada i jednima i drugima jer obavljaju svi istu zadaću na isti način, ovisno o mogućnostima koje imaju u svojoj sredini”, pojasnio je. Zadaća je razbuditi svoju župnu zajednicu pa preporučuje više klasičnih pjesama u crkvenom pjevanju.

“Mislim da smo u nekim stvarima jako otišli u pomodarstvo. Jednostavno se odričemo nekadašnjih lijepih pjesama koje su obogaćivale dušu i pamet tolikih generacija na uštrb pjesama koje se čuju na nekakvim manifestacijama, rubnim, polucrkvenim što je šteta…”, rekao je i dodao da se sve može popraviti. U tom smislu i ova smotra želi promovirati liturgijsku glazbu, onu koja više pristaje crkvi i liturgiji nego možda nešto drugo, ističe. Tako se u sav glas, između ostalog, zapjevalo Ti Kriste, kralj si vjekova, Pjevajte Gospodinu pjesmu novu, Gdje je ljubav, prijateljstvo, O Kruše živi, milosni, Veliča, Ljiljane bijeli

„Crkveni zbor uspješan je onoliko koliko uspije animirati župnu zajednicu koja se okuplja na misi da s njima moli i pjeva”, zaključuje voditelj Nadbiskupijskog ureda za crkvenu glazbu.

Zborovi su se predstavili izvedbom jedne skladbe po vlastitom izboru. Izvođene su skladbe od zahtjevnijih četveroglasnih do onih jednostavnijih. Zborovi su nastupili kompetentno i dobro uvježbano. Za pohvalu je staloženo i sabrano držanje i solista i zborova i dirigenata i orguljaša, iza čega nesumnjivo stoji ustrajan rad i trud. Voditeljima zborova uručene su i zahvalnice.

Na kraju revijalnog dijela susreta svima se obratio i domaći župnik Josip Levaković. On je izrazio dobrodošlicu gostima pozvavši sve na domjenak koji je potrajao u ugodnom druženju uz pjesmu. Drugi dio susreta zborova Đakovačko-osječke nadbiskupije, za koji je prijavljeno osamnaest zborova, dogodit će se u katedrali u Đakovu, 19. listopada 2024. Tiskovni ured Đakovačke nadbiskupije