Susret crkvenih zborova i pjevača

Susret crkvenih zborova i pjevača

U mostarskoj katedrali Marije Majke Crkve, uoči proslave zaštitnika Mostarsko-duvanjske biskupije, sv. Josipa, 18. ožujka u popodnevnim satima održan je susret pjevača i njihovih zborovođa, odnosno obilježen Jubilej crkvenih zborova i pjevača iz naših dviju biskupija. Ovo je jedan od značajnih događaja koji je organiziran u ovoj Jubilarnoj godini, Godini nade. Susret je započeo u 17 sati duhovnim nagovorom, predavanje, don Ivana Marčića, magistra crkvene glazbe, župnika župe Ledinac. Okupilo se oko 500 pjevača raznih župnih zborova i skupina iz župa: Blagaj-Buna, Čapljina, Čitluk, Domanovići, Dračevo, Gabela Polje, Gradina, Kočerin, Kruševo, Ledinac, Ljuti Dolac, Mostar (župe: Katedrala, Sv. Petar i Pavao, Sv. Ivan, Sv. Toma, Sv. Matej, Sv. Luka i Marko), Neum, Polog, Posušje, Potoci, Prenj, Rasno, Ružići, Ravno/Trebinja, Stolac i Studenci.

Tema don Ivanova predavanja bila je Kako pronaći svoje mjesto u župnoj zajednici. Na početku predavanja kazao je neke činjenice iz povijesti crkvenoga pjevanja a zatim je don Ivan okupljenim pjevačima govorio o tomu što za nas znači pjevanje u crkvenome zboru koji je predvodnik pjevanja u crkvi.

„Nisam, Gospodine, došao ovdje kako bih pokazao da znam divno pjevati, nego svoj glas i pjesmu Tebi darovati a ne pokazati se drugim ljudima. Nismo možda svjesni kako je nužno upravo u jednom takvom daru kao što je slavljenje Boga pjesmom uvijek se vraćati na stranice Svetoga Pisma (npr. priča o Kainu i Abelu, Bog s ljubavlju gleda na žrtvu Abelovu koji daje najbolje, a kako ne prihvaća žrtvu Kainovu koji daje suvišak)“, kazao je don Ivan.

Don Ivan je rekao kako danas želi sve nas potaknuti na jedno zdravo razmišljanje o temi što ja činim kad pjevam, kakva je moja nakana dok pjevam u zboru? Većina prisutnih pjevača pjeva godinama, neki i cijeli svoj život u crkvenome zboru. I ako je proba zbora jednom tjedno, koliko je to onda vremena darovano Bogu? Vjerujem da Božjem srcu ne može ne biti milo upravo ta požrtvovnost, istaknuo je don Ivan. Proba zbora obično započinje molitvom, zatim pripremanje za nedjeljnu svetu Misu i neki blagdan, zajedništvo u Gospodinu, ugodni razgovori, lijepo druženje. Zbor je rasadništvo prijateljstava. Kako je prekrasno kad pjevači godinama pjevaju zajedno i prožive toliko zajedničkih trenutaka kroz život. Zbor je jedna istinska obitelj koju nam Bog stavlja na put. Tu obitelj u koju nas je Bog pozvao sada trebamo početi gledati kao onu koja donosi radost cijeloj župnoj zajednici, koja donosi želju za slavljenjem Boga, za pobožnošću, za jedinstvom u župnoj zajednici. Čuvajmo i gajimo to zajedništvo i volimo Gospodina i jedni druge, poručio je pjevačima.

Uslijedila je molitva svete krunice a župnici navedenih župa bili su na raspolaganju za svetu ispovijed. Nakon molitve i Litanija sv. Josipu katedralna zvona nagovijestila su početak svete Mise. Dupke punu katedralu, što pjevača, što župljana i vjernika iz svih gradskih župa koji su obavljali pobožnost sv. Josipu uoči njegova blagdana, ispunio je milozvučan pjev udruženih zborova kojima je dirigirao maestro don Dragan Filipović a orgulje svirao Drago Soldo. Svečanosti ovoga susreta pridonio je i velik broj svećenika koji su suslavili svetu Misu koju je predslavio biskup mons. Petar Palić. Biskup Petar na početku je pozdravio sve okupljene pjevače i njihove voditelje, sve vjernike i okupljene svećenike. „Od srca zahvaljujem svima vama, voditeljima vaših zborova i vašim župnicima i župnim vikarima na nazočnosti i ovom slavlju. Kao biskupa posebno me raduje vaš trud, vaše zauzimanje i sudjelovanje u liturgijskim slavljima u vašim zajednicama, jer na taj način hvalite Gospodina, pridonosite ljepoti slavlja a i potičete sve nazočne da Gospodinu odaju počast glazbom i pjesmom. Ovom prilikom bih također želio zahvaliti svakom pojedinom od vas za vaše vrijeme koje izdvajate i na taj način pridonosite rastu i oblikovanju svoje župne zajednice.“

Biskup Petar u homiliji je istaknuo kako je glazba od samoga početka imala veliku ulogu u Crkvi. „Stoga nije pretjerano reći: glazba je jezik neba. Od početka crkvene povijesti kršćani su pjevali i svirali, i to ne samo za vrijeme crkvenih službi. Crkveni naučitelj Augustin bio je jedan od prvih koji je istraživao teološku dimenziju glazbe. Pripisuje mu se citat: ‘Stvaranje je ostvareno u glazbi i nastavlja nositi svoje tragove; stoga glazba može postati sredstvo pronalaženja Boga.’ Vrlo lijepa izjava, ali postavlja se pitanje u kojoj mjeri u glazbi možemo osjetiti nešto od tog božanskog elementa koji nas sve dotiče i okružuje. Za mene su posebno bitne  dvije stvari koje su neraskidivo povezane s kršćanskom vjerom: iskustvo zajednice i sloge i naša zadaća poslanja i svjedočenja.

Kazao je kako je važno da članovi Crkve, pa i zbora, sebe vide kao zajednicu u kojoj jedni drugima pomažu i tu su jedni za druge. To su vrline koje su od središnje važnosti za Crkvu.

Na kraju homilije biskup Petar zazvao je Gospodina da nam svima pomogne da Ga susretnemo i ujedinimo se u Njemu. „Neka nas ovo današnje iskustvo zajedništva potakne da i dalje pjevamo na slavu Božju i radost ljudi a sv. Josip, koji je vjerno izvršavao Božju volju i skrbio za Svetu Obitelj, neka nas zagovora u vjernom vršenju našega životnoga poslanja koje nam je Bog odredio.“

Na kraju misnoga slavlja sve prisutne pozdravio je generalni vikar naših biskupija don Nikola Menalo i pozvao biskupa Petra da predstavnicima svih zborova koji su sudjelovali na ovome susretu uruči prigodnu zahvalnicu.