25 ožu Održana korizmena duhovna obnova za voditelje, orguljaše i članove crkvenih zborova Grada Zagreba
U organizaciji Nadbiskupijskog pastoralnog instituta u Zagrebu i Hrvatskog društva crkvenih glazbenika u subotu, 25. ožujka 2017., u dvorani Vijenac, Kaptol 29a, održana je korizmena duhovna obnova za voditelje, orguljaše i članove crkvenih zborova Grada Zagreba na temu: Tko sije u suzama, žanje pjesmi. Duhovnu obnovu vodio je izv. prof. dr. sc. Ivan Bodrožić, pročelnik Katedre povijesti kršćanske literature i kršćanskog nauka na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Susret je započeo zajedničkom pjevanom molitvom koju je predvodila predsjednica Hrvatskog društva crkvenih glazbenika doc. mr. art. Ruža s. Domagoja Ljubičić nakon koje je uslijedio pozdrav tajnika HDCG-a Kristijana Palčeca, te nagovor voditelja dr. sc. Ivana Bodrožića.
Predavač je najprije govorio o važnosti pjesme i pjevanja u životu, a na poseban način u liturgiji Crkve. Onaj tko sudjeluje u liturgiji, on pjesmom prati osjećaje Božje, te ih nastoji dočarati i drugim vjernicima da i sami bolje dožive liturgiju. Zato za pjevače u župnim zborovima nije dostatno samo tehnički nešto interpretirati, već se svojim osjećajima suobličiti otajstvu i osjećajima Božjim koji su izraženi u pojedinim liturgijskim slavljima u svojo njihovoj raznolikosti. Mnogo je bitnije da pjeva životom, kako je govorio sveti Augustin svojim vjernicima.
A uzoran vjernički život je poput skladbe u kojoj sudjeluju mnogi dok dođe do njezine izvedbe. Kao prvo, važan je tekstopisac, a onda glazbenik koji poznaje harmonijsko-strukturne zakone i naposljetku izvođači. Tekstopisac je sam Gospodin Isus, Božja Riječ, a glazbenik koji uvježbava skladno pjevanje i nastup svih je Duh Sveti s obiljem svojih darova. Naposljetku, izvoditelji skladbe su anđeli i sveci, ali i svi kršćani koji su pozvani sudjelovati u životu Crkve, a napose oni koji imaju svoju posebnu i svetu zadaću da pjevaju. Oni imaju veliku odgovornost najprije da žive vjerničkim životom jer ne mogu pjevati Kristu ako ne paze na čistoću svoje duše i bića.
Zato služi korizma i korizmena obnova kao neka vrsta glazbene vježbe života. Kroz korizmu se ulaže napor koji se može usporediti sa sijanjem, nakon čega se može žeti u pjesmi i radosti. Predavač je potaknu članove župnih zborova da nikad ne zaborave da je Krist Gospodin u nama sijao u suzama, i sam se mučio i bio izložen patnji i boli, da bi kasnije došao do radosti u koju je i nas uveo svojim uskrsnućem. Zato i svaki vjernik, napose pjevač u župnom zboru, treba sijati u suzama trudeći se oko svoje svetosti i svoga duhovnog usavršavanja, kako bi mogli žeti plodove svoga truda u pjesmi. U tome im je zaželio i zagovor i zaštitu nebeske Majke Marije čije navještenje slavimo, jer je ona bila najbolja pjevačica u Božjemu zboru koja je donijela svijetu najljepši plod svoga skladnog života, samoga Sina Božjega.
Nakon nagovora održana je zborska radionica korizmenih napjeva koju su vodili doc. mr. art. Ruža s. Domagoja Ljubičić i Kristijan Palčec, mag. mus. Na orguljama je korepetirala Katarina Javora, mag. mus. Na repertoaru su bili korizmeni napjevi u obradi talijanskih skladatelja sakralne glazbe.