Korizmeni susret crkvenih glazbenika Riječke nadbiskupije

Korizmeni susret crkvenih glazbenika Riječke nadbiskupije

U subotu, 5. travnja 2025. godine, u Velikoj dvorani Nadbiskupijskog ordinarijata održan je korizmeni susret crkvenih glazbenika Riječke nadbiskupije, u organizaciji Nadbiskupijske škole za crkvenu glazbu. Susret je vodila i koordinirala voditeljica škole Andrejka Srdoč Geraci.

Susret je započeo molitvom koju je predvodio vlč. mr. Mario Gerić, vikar za pastoral Riječke nadbiskupije. Okupljene je kratko pozdravio riječki nadbiskup mons. Mate Uzinić koji zbog zdravstvenih problema nije mogao prisustvovati cijelom susretu. 

Potom je uslijedilo predavanje dr. sc. Mirne Marić “ Pasionska baština, pučke pobožnosti o muci Kristovoj”. Okupljeni crkveni glazbenici i pjevači upoznati su s perspektivom razvoja Križnog puta, Gospinoga plača i Sedam žalosti Marijinih. Središte interesa izlaganja bilo je usmjereno na karakteristike obreda Križnog puta i Gospinog plača, koji su se njegovali, a i danas se njeguju na području Sjevernog primorja, Dalmacije i djelomično Slavonije. Istaknuto je da su među prvima knjižice Križnog puta i Gospinoga plača nastale iz pera male braće franjevaca, Matije Divkovića „Plač blažene Gospe i Divice Marije“ iz „Nauka krstjanskog“ tiskan u Veneciji 1611. godine, te „Navišćenje muke Isusa“  fra Marka Marulića iz 17. stoljeća. Potom na tragu Divkovićeva Plača  nastaje „Muka G.N. Isusa Krista i Plač majke njegove“ iz pera fra Petra Kneževića, objavljen u Veneciji 1753.g., nazivan i malim oratorijem zbog dramatizacije zasnovane na bogatoj dijaloškoj osnovi likova: Pisca (Evanđeliste), Gospe, Isusa i Ivana, koji se i danas izvode nakon obreda Velikoga petka po nekim dijelovima Dalmacije, okolici Splita, Slavonije i pojedinim župama Bosne Srebrene. U predavanju je naglašeno kako je obred Križnoga puta znatno rasprostranjeniji od Gospinoga plača i da se u Korizmeno vrijeme u svim crkvama redovito odvija petkom i nedjeljom. Posebna je pažnja usmjerena na „Procesiju za križen“ koji se već stoljećima održava na otoku Hvaru, kao jedinstven obred osobite pobožnosti i izraz vjerskog identiteta stanovnika otoka. Okosnica procesije je „Gospin plač“, osmerački pasionski tekst kojeg u formi glazbenog dijaloga pjevaju izabrani pjevači. Pobožnost se odvija u noći s Velikoga četvrtka na Veliki petak iz šest mjesta s otoka, a u procesiji sudjeluje veliki broj vjernika i hodočasnika. Sudionicima susreta audiovizualno je prikazan dio procesije križnog puta i pjevanje „Štrofe za križen“ u trenutku kada procesija ulazi u crkvu kao najsvečaniji dio procesije. Nešto drugačiji su oblici pobožnosti u Primorju, Kraljevici i na otoku Krku u Vrbniku, koji su također prikazani audiovizualnim zapisom. U Vrbniku procesiju predvode članovi bratovštine sv. Ivana Krstitelja, „Kapari“ i pjevaju „Božji plač“, dok se u Kraljevici pobožnost odvija prema zapisima časne sestre milosrdnice Lujze Kozinović  iz 1950. godine, sabrani u priručnik naziva „Pjevnik starinskih napjeva u župnoj crkvi sv. Nikole u Kraljevici“.  Napjeve  iz Pjevnika … na nosaču zvuka iz 2008. g. izvodi mješoviti zbor HGD Zvijezda Danica kojim je ravnao Ivica Frleta. Kao ilustraciju sudionici skupa su čuli „Mali  plač“ početnoga stiha „Staše plačuć tužna Mati“.

U drugom dijelu susreta vlč. Gerić upoznao je okupljene s Velikim jubilejom Crkve i programom proslave stote obljetnice uspostave biskupijskog sjedišta u Rijeci: “ Ne slavimo samo ono što su činili oni prije 100 godina, nego i ono što mi činimo danas. Naš partikularni mjesni jubilej nije prisjećanje na uspostavu birokratskog čina nego je to ulazak Boga u uspostavi biskupije u mjestu i vremenu gdje se mi nalazimo, ne osnivanje institucije, nego Crkve svih nas. Riječka biskupija osnovana je pod talijanskom okupacijom 25. travnja 1925. godine u čiji su sastav ušli  Talijani, Hrvati i Slovenci. Riječko- senjska nadbiskupija nastala je 1969. godine, koja je 2000. godine podijeljena na Gospićko-senjsku biskupiju i Riječku nadbiskupiju.

Svečanom akademijom 25. travnja obilježit će stota godišnjica Riječke nadbiskupije, a središnja proslava u Trsatskom svetištu najavljena je za 14. lipanj. Euharistijskom slavlju prethoditi će procesija od katedrale sv. Vida do Trsatskog svetišta s relikvijom Čudotvornog raspela. Euharisitjsko slavlje koje će biti trojezično: na talijanskom, hrvatskom i slovenskom, predvodit će papin izaslanik predsjednik Talijanske biskupske konferencije kardinal Matteo Zuppi.” – rekao je vlč. Gerić.

U glazbenom oblikovanju jubilarnog euharistijskog slavlja sudjelovat će udruženi zborovi Riječke nadbiskupije. Voditelji toga biti će bračni par Geraci. Oni su okupljene zborovođe, orguljaše i pjevače upoznali s repertoarom popijevaka koje će izvoditi, najprije po svojim župama, a zatim će se doraditi na zajedničkim probama koje će biti u svibnju i lipnju u Trsatskom svetištu, a probe će voditi i zborovima ravnati mo. Giovanni Geraci. Za tu prigodu nastala je i nova jubilarna himna sv. Vidu “Kakav dar”. Tekst je predstavila autorica teksta prof. Mihaela Matešić. Himnu je uglazbio mo. Giovanni Geraci. 

Gordana Fumić